Avsnitt 7 Hur vi lär ut spel och video recensioner, Arga spelar och o hyfs vid spelbordet, Kärlek, Sex & Relationer, Olika sätt att spela rollspel på, Nyheter, senaste spelad, Anekdoter

I månadens längre avsnitt så gästas pappa Micke av en av hans bästa kompisar Peter. Dom pratar om hur dom lär ut spel och hur dom använder video recensioner som verktyg. Det pratas även om arga spelare och allmän o hyfs vid spelbordet. Sen pratar dom också om kärlek, sex & relationer i rollspel och även om de olika sätt man kan spela rollspel på. Sen som vanlig ordning i dom längre avsnitten så finns senast spelade, nyheter och anekdoter med.

Spel som nämns:
Gloomheaven, Batman Gotham City Chronicles, Mombasa, Dungeons And Dragons 5e, Curse Of Stradh, Dc Adventures, Call of Cthulhu Start Boxen, Alone against the flames, Feast of Odin, Root, Rising Sun, Space Base, Everdell, Chronicle Of Chrimes, Brass Brimingham, Gizmos, Pulsar 2849, Kult Divinity Lost, Dragon Heist, Magic The Gathering, Call of Cthulhu på svenska, Shadowrun 6th edition, Castle Panic, Guild of Ravnica, Kopparhavets hjältar, Agricola, Santa Maria, 7 Wonder, Dominion, Terraforming Mars, Monopol, Vampier The Enternal Struggle, Achtung Cthulhu, Battle Tech, Chock Åter Från Graven, Kult, Advance Hero Quest,

Intro 00.00.00.-00.00.22
Senast Spelade 00.00.22.-00.09.28
Nyheter 00.09.31-00.22.44
Hur vi lär ut spel och video recensioner 00.22.46-00.43.23
Arga spelare och allmän ohyfs vid spelbordet 00.43.25-00.57.17
Kärlek, sex & Relationer i rollspel 00.57.31-01.23.13
Olika sätt att spela rollspel på 01.23.18-01.41.22
Anekdoter 01.41.26-01.48.43
Utro 01.48.43-01.49.05

Våra länkar
Facebook

https://www.facebook.com/Mindypodd.nu/
Twitter
https://twitter.com/MindyPodd
Youtube
https://www.youtube.com/channel/UCmOr6MyeugbWX_VnckgGkDQ?view_as=subscriber
Instagram
https://www.instagram.com/mindypodd/?hl=sv
Vår Patreon
https://www.patreon.com/user?u=2776677

Mindy/

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *