Avsnitt 2

Yes nu är andra avsnittet färdigt och hoppas ni ska tycka det är intressant. Ljudet är lite upp och ner men det är något vi kämpar med. Men lämna gärna feedback. Pappa Micke tyckte boken om Äventyrspel va värd att göra en recension på. Nu är det pappa Andys tur att presentera sig. I detta avsnittet så kommer den första intervjun som pappa Micke och pappa Andy gjort. Det är med Daniel Letho som är en av skaparen till rollspelet Sagospelet Äventyr. Tack för det Daniel :D. Sen blir det lite nyheter. Så klart vill papporna också prata om vad dom spelat senast. Dom diskuterar också lite olika typer av brädspelare. Och när papporna är i farten så tänkte dom prata om de olika spelarna och spelledarna som kan finnas runt bordet. Sen så berättar dom lite anekdoter. Hoppas ni tycker det är underhållande 😀

Intro 00.00.00-00.00.38
Presentation av Andy 00.00.38-00.02.06
Senast Spelade 00.02.09-00.13.10
Nyheter 00.13.12-000.19.11
Recension av Boken om Äventyrspel 00.19.14-00.30.05
Olika typer av brädspelare 00.30.08-01.02.30
Intervju med Daniel Letho skaparen av Sagospelet Äventyr. 01.02.45-01.53.21
Olika typer av Spelare och Spelledare 01.53.25-02.21.25
Anekdoter 02.21.29-02.32.38
Utro 02.32.38-02.33.44
Spel vi har nämnt
Sänka Skepp, Camel Up!, Ticket to ride, My first Journey, Orléans, Suburbia Delux, Agricola, Patch Work, Settlers of Catan, Handboken för Superhjältar, D&D 5e, Treacherous Traps for 5th Edition, Drakar och Demoner, Mutant, Mutant 2, Mutant Chronicle, Mutant 2089, Mutant Rymd, Kult, Chock, Ensamma Vargen, Svea Rike, Pandemic, Sagospelet Äventyr, Sagospelet Rymd, Stjärnornas Krig, Talisman, Combat Cars, Arkham horror, Mansions of Madness second Edition, Risk, Lords of waterdeep, Dominion.

/Mindy

1 thought on “Avsnitt 2

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *